I 2024 var det over 1,3 millioner besøkende innom havneterminalen på Prostneset – en økning på hele 225 000 fra året før!

Økningen skyldes en kombinasjon av reisende med hurtigbåter, distriksbusser, Kystruten (Havila Kystruten og Hurtigruten) og besøkende til turistinformasjonen og terminalens leietakere.

Havneterminalen er også blitt et knutepunkt for flere av byens ledende opplevelsesaktører. Northern Norway Travel, Brim Explorer, Norwegian Travel og Best Arctic har alle lokaler i terminalen. Dette kombinert med de kollektive reisetilbudene befester Prostneset som knutepunkt.

I november tok Tromsø Havn over driften av bussterminalen, noe som åpnet for økt aktivitet av kommersielle turbusser. Dette tiltaket har bidratt til å forbedre opplevelsen for gjestene, samtidig som en betydelig del av trafikken er flyttet fra gatenettet og inn i terminalen.

  • Besøkstallene for 2024 viser at Prostneset er et attraktivt og viktig knutepunkt i regionen, sier havnedirektør Jørn-Even Hanssen.